10 / 10
از 4 کاربر

ترازو دیجیتالی و رژیم غذایی

ترازو دیجیتالی و رژیم غذایی

سالهای زیادی ست ، دغدغه رژیم صحیح غذایی یکی از مسائل مهم و حائز اهمیت است ، افرادی که دارای وزن بالا تر از نرمان می باشند ، جهت تنظیم وزن خود و دور نشدن از سلامتی خویش با پرداخت هزینه های سنگین ، به انواع روش های کاهش وزن روی می آورند .
ترازو دیجیتال که در گذشته با نام ترازوی عقربه ای مرسوم بوده و نیز کارکرد ترازو مانند ساعت های عقربه ای با تغییر محل قرار گرفتن عقربه ها بر روی اعداد و ثابت شدن عقربه ها ، وزن تعیین می گردید ، در تنظیم وزن اهمیت بسیاری دارد .
قبل از ترازو عقربه ای نیز ترازوی قدیمی تری وجود داشت که به ترازو سنگی ( ترازو قپانی ) معروف بوده ، این ترازو از اهرمی تشکیل شده است که انتهای این اهرم به کفه ی ترازو ختم می گردد و در توزین افراد با تنظیم سنگ های وزنی خاص با قرار گرفتن بر روی درجه های عددی توزین وزن محاسبه می گردید .
با پیشرفت صنعت ترازو و به کار آمدن ترازوی دیجیتال عملیات توزین ساده و دقیق تر گشته است .
امروزه در اکثر منازل جهت کنترل وزن از ترازو استفاده می گردد و یکی از روش های بسیار موثر جهت جلوگیری از افزایش وزن ، استفاده از ترازو دیجیتالی می باشد .
حتما توجه داشته اید زمانی که به داروخانه مراجعه می نمایید ، باسکول داروخانه ای یا باسکول نفرکش در تمامی داروخانه ها جهت توزین افراد وجود دارد ، و اکثر افراد با دیدن این ترازو راغب به آگاهی از وزن خود گشته و بر روی سینی توزین ترازو می روند و با دیدن وزن محاسبه شدن تعجب کرده و به فکر فرو می روند ، این نشان دهنده ی تغییر و بالا رفتن دور از انتظار وزن می باشد ، حال اینکه با تهیه ی یک ترازوی خانگی با قیمت های بسیار مناسب هرگز این تغییر ناگهانی به وجود نخواهد آمد ، چک نمودن هر روزه ی وزن توسط ترازو خانگی ، موجب جلوگیری از افزایش وزن می گردد و با کاهش وزن اعتماد به نفس بیشتر خواهد شد .

ترازو دیجیتالی و رژیم غذایی ، تحقیقات زیادی در این رابطه انجام گردیده است و نتیجه ی این تحقیقات تاثیر به سزای ترازو بر نتیجه گرفتن از رژیم غذایی می باشد ، ترازو در اصل یاد آوری وزن شما و تلنگری برای کنترل برنامه ی غذایی می باشد ، علاوه بر این که می توان با ترازوی زیر پایی ( ترازوی خانگی ) از وزن آگاهی یافت در زمان استفاده از مواد غذایی نیز قبل از مصرف مواد و پخت و پز اطلاع یافتن و تنظیم مقدار مواد مصرفی توسط ترازو نیز از نکات حائز اهمیتی است که در گروه دیگر می تواند به رژیم درست غذایی کمک کند ، ترازوی آشپزخانه نیز در گروه ترازو های رژیم غذایی است که با توزین مواد مصرفی در پخت و پز از بکار بردن مواد اضافه و در نتیجه افزایش وزن جلو گیری می نمایید .

چگونه از ترازو استفاده نمایید :

استفاده از ترازو در رژیم غذایی موثر می باشد ، محاسبه ی روزانه ی وزن توسط ترازو موجب تنظیم و جلو گیری از افزایش وزن می گردد و بهترین تایم جهت توزین صبح بعد از استفاده از سرویس بهداشتی و قبل از مصرف هر گونه مواد و صبحانه توصیه می گردد ، در این زمان وزن واقعی محاسبه می گردد ، در این زمان وزن سنگین لباس وجود ندارد و از سویی نیز بدن نیز از مواد اضافه ی خارج شدنی نیز خالی بوده و وزن واقعی بدست می آید و حال اینکه با ثبت روزانه ی وزن می توانید تغییر وزن را در یک ماه محاسبه نموده و متوجه شوید که در مسیر کاهش وزن موفق بوده یا رژیم غذایی شما بی تاثیر بوده است و یا حتی تاثیر عکس داشته است .
در نظر داشته باشید میل نمودن آب قبل از استفاده از ترازو موجب محاسبه ی اشتباه وزن می باشد ، محققان توصیه نموده اند که استفاده از ترازو پس از استحمام نیز زمان مناسبی می باشد .

خرید ترازوی خانگی

در خرید ترازو نیاز نیست هزینه ی زیادی در نظر بگیرید ، خرید ترازوی ساده ی دیجیتال مناسب است و استفاده از ترازوی دیجیتال چربی سنج نیز توصیه نمی گردد ، تنها اطمینان از صحیح بودن کارکرد ترازو کافی است ، البته در خرید ترازو نیز توجه داشته باشید ترازوی دیجیتال انتخابی از کیفیت نسبی برخوردار باشد .

روش اطمینان از توزین صحیح ترازو

بهترین روش اطمینان از دقیق بودن ترازو ، خرید یک سنگ توزین می باشد که هزینه ی چندانی ندارد .
در زمان استفاده از ترازو نیز این نکته اهمیت دارد که سطح قرار گرفتن ترازو کاملا مسطح بوده و توزین ترازو روی فرش و زمین غیر مسطح اشتباه خواهد بود .