10 / 10
از 3 کاربر

ترازو دیجیتال و تعریف جامع ترازو

ترازو دیجیتال و تعریف جامع ترازو ممکن است به جهت آشنایی کاربران با ترازو و عملکرد دستگاه مورد نیاز باشد ترازو در اصطلاح به ابزاری گفته می شود که جرم اجسام را تعیین می کند این کلمه در فارسی به معنی « همسطح بودن » است از جمله مترادف های ترازو در انگلیسی می توان به کلمه balance و همچنین scale اشاره کرد .

سیستم توزین از زمان های قدیم در زندگی انسان کاربرد داشته است چنان که قدمت استفاده از ترازو را به 5000 سال قبل از میلاد دانسته اند و همچنین در نقاشی های مقبره های فراعنه تصاویری از این دستگاه مشاهده شده است . انسان از قدیم برای جابه جایی اجسام و انتخاب کردن وسیله مناسب این کار نیاز به ابزار توزین جهت تعیین جرم اجسام داشته است و همین نیاز موجب به وجود آمدن ترازو به عنوان وسیله تعیین جرم شده است البته از ترازو در قدیم استفاده های دیگر نیز می شده است از جمله آن می توان به استفاده از این دستگاه برای تعیین نسبت مستقیم و معکوس در ریاضیات و همچنین استفاده از ترازو در قدیم برای سنجش زمان اشاره کرد .

ترازو در زمان های مختلف اشکال گوناگونی داشته است قدیمی ترین نوع این دستگاه در ایران ترازوی حکمت است که توسط دانشمند ایرانی مسلمان اختراع شده است که یکی از قدیمی ترین ترازوی کفه ای محسوب میشود ، ترازو های کفه ای تا قبل از تولید ترازوی دیجیتال جدید بیشترین کابرد را داشته اند .

امروزه با به وجود آمدن تکنولوژی های جدید برای کاربردهای مختلف ترازو های متفاوتی استفاده میشود .

ترازو براساس نحوه سنجش جرم اجسام به ترازوی کفه ای ، ترازوی دیجیتال تقسیم می شود .

در این قسمت به بررسی ترازو دیجیتال می پردازیم :

ترازوی فروشگاهی : این نوع ترازو غالبا در فروشگاه ها برای وزن کردن محصولات پروتئینی ، حبوبات و سایر اقلام استفاده میشود و در ظزفیت های 30 تا 70 کیلوگرم تولید می شود ، این دستگاه در مدل های بارکد زن ، صندوق دار ، پرینتر دار ارائه می گردد .

ترازوی آشپزخانه یا خانگی : جهت استفاده های خانگی و در ظرفیت های کم تولید می شود و عموما نیازی به دقت بالایی ندارد .

ترازو صنعتی : برای مصارف صنعتی تولید می شود از آنجایی که ترازوی صنعتی برای جرم های بالا استفاده می شود دارای بدنه ای با جنس مقاوم و همچنین ظرفیت های بالای 100 کیلوگرم تولید میشود ، برخی از ترازوهای صنعتی دارای امکانات ویژه ای برای سهولت در روند تولید و توزین می باشد ، از جمله این امکانات می توان به امکان شمارش تعداد به عنوان ترازوی قطعه شمار و همچنین بارکد زن و لیبل زن و در برخی از ترازو ها امکان بسته بندی اولیه اشاره کرد .

ترازوی آزمایشگاهی : برای استفاده در آزمایشگاه ها تولید می شود در نتیجه نیاز به دقت بسیار بالا و ظرفیت سنجش جرم های پایین دارد همچنین برای بالاتر بردن دقت این نوع ترازو با ایجاد محفظه ای برای آن از دخالت تاثیر هوای اطراف و عناصر موجود در فضا در توزین ترازو جلوگیری می شود .

ترازوی نفرکش : این نوع ترازو جهت اعلام وزن افرادمورد استفاده قرار میگیرد این ترازو نیاز به دقت بسیار بالا ندارد و معمولا در ظرفیت 200 کیلوگرم تولید می شود این دستگاه در مدل های ترازوی چربی سنج نیز ارائه می گردد .