021-6123
سبد خرید 0
« بازگشت به لیست مقالات | جمعه 23 اسفند 1392 در ساعت 7 : 15 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ترازو

ترازو به مفهوم مقایسه و توزین است ، اطلاع دقیقی از پیدایش اولین ترازو وجود ندارد اما با توجه به تاریخ ، ترازو اولین بار در مصر و توسط مصری ها مورد استفاده قرار گرفته است ولی به این معنا نیست که اختراع ترازو توسط مصریان بوده است ، زیرا احتمال این وجود دارد که ترازو ابتدا در منطقه ای دیگر و توسط قومی دیگر شناخته شده و بدون آنکه در تاریخ ثبت شود ، مورد استفاده قرار گرفته باشد .

اولین ترازو به صورت کفه ای بوده به این طریق که دو کفه از طریق سیم یا طناب از دو طرف یک میله یا چوب آویزان می شد که در یک کفه جنس قرار می گرفت و در سمت دیگر واحد توزین که قطعه ای از سنگ و یا جنسی که مورد تایید همه بود را به عنوان وزنه ی ترازو قرار می دادند .

زمان توزین میله یا چوب به صورت صاف قرار گرفته و با قرار دادن جنس درون کفه ی ترازو باید کفه ی دیگر سنگ توزین یا قطعه ی توزین قرار می گرفت و با برداشتن میله به صورت ثابت کفه های ترازو در یک سطح قرار گرفته و این نشانه ی توزین دقیق بود

نوع وزنه و طریق انتخاب آن در هر قومی با یک مفهوم گوناگون بود و این خود موجب ایجاد اختلاف در هنگام مبادله ی کالا می گردید .

که به مرور به توافق نظری در رابطه با وزنه ها بین اقوام و ملت ها ایجاد گردید تا مبادله با اطمینان دو طرف به انجام برسد اما این دغدغه سالیان بسیاری دلیل اختلاف و بر هم خوردن مبادلات دو طرف در اکثر ملت ها بوده ، تولید ترازو یک دغدغه و یافتن وزنه ی توزین دغدغه ی دیگری بوده که نیاز به تعیین داشت .

از گذشته توزین به مفهوم اندازه گیری یا مقایسه اجسام بوده و با توجه به تصاویر باقی مانده از گذشتگان در می یابیم که ترازو دغدغه ی همیشگی ملت ها و اقوام از گذشته تا امروز بوده است .

مفهوم ترازو در گذشته جهت به کارگیری از وسیله ای به عنوان ترازو برای اندازه گیری نسبتا دقیق و امروزه تولید و طراحی ترازو دیجیتالی با دقت یک هزارم گرم و حتی ترازو با امکان محاسبه ی رطوبت موجود در مواد بسیار ریز گرمی که تنها با میکروسکوپ قادر به مشاهده می باشند .

از جمله ترازو های قدیمی می شود به ترازوی شاهین دار اشاره کرد که به صورت کفه ای از طریق یک میله در بالا و دو کفه در پایین میله از طریق نخ اتصال یافته که عمل توزین را به نتیجه می رساند ، ترازو شاهین دار ساخته ی تمدن های پیشین بین النهرین می باشد که بر سنگها نقاشی شده است .

در سال 1790 میلادی از دانشمندان خواسته شده تا SCALE جهت تعیین توزین و اندازه گیری دقیق اختراع نموده تا بتوان بر استناد بر آن جرم مواد را اندازه گیری نمود .

اندازه گیری دقیق به مرور برای دریافت استانداردی جهانی برای تمامی دولت ها اهمیت یافت و هر کشوری برای اختراع و کشف ترازو و واحد های توزین به تلاش پرداختند و در سال 1875 میلادی عهده نامه تعیین شد به این مفهوم که هر کیلو گرم معادل با یک آلیاژ با 90 در صد پلاتینیوم و 10 در صد ایریدیوم ثبت شد .

تلاش برای دریافت استاندارد دقیق تر به این جا ختم نشد و دانشمندان به صورت شبانه روزی به دنبال دریافت مفهوم بهتر و دقیق تر برای یک کیلو گرم به تلاش پرداختند .

کیلو گرم برای واحد توزین ترازو شامل هفت واحد وزنی می گردید که از گذشته تا امروز تغییر نیافت و واحد های اندازه گیری متفاوتی بر حسب متر ، ثانیه و غیره اختراع گردید .

ترازو دیجیتال امروزه در مدل های متنوعی در حال تولید و عرضه می باشد تراز ایران مرکزی جهت ارائه معرفی برترین برند ها مشاور شما در زمینه ی خرید ترازو می باشد .

قید قیمت ترازو دیجیتالی و ارائه ی توضیحات تکمیلی باعث انتخاب دقیق بر حسب نوع کاربری می گردد و تراز ایران سعی بر این داشته تا فضایی مطابق نیاز کاربران ایجاد نماید . 

ارسال نظر
نام شما :
تلفن تماس :
متن پیغام :
10 / 10
از 1 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()