021-6123
سبد خرید 0
>> >>
جستجوی پیشرفته
جستجو در نتایج
جستجو بر اساس قیمت (تومان)
کالا برای:

ترازوی دیجیتال

مرتب سازی بر اساس : پربازدید ترین حراجی جدیدترین ارزان ترین گرانترین فقط کالاهای موجود :

با پیشرفت روزافزون ترازوی دیجیتال، روش های توزین به بهترین شکل و با بالاترین کیفیت انجام می شود. در روش های جدید توزین، نسبت خطا در مقایسه با ترازوهای قدیمی چون ترازوی کفه ای یا ترازوی قپانی از بین رفته است و کار توزین هم چون ترازوهای آزمایشگاهی بدون خطا انجام می شود. پیشرفت صنعت ترازوی دیجیتال سبب شده است تا تولیدکنندگان به تولید ترازوهای رطوبت سنج، مقایسه ای و ترازوهایی با دقت 0/0001 گرم بپردازند و کار برای کاربر با سهولت بیشتری انجام می شود.

روش کار با ترازوی دیجیتال بسیار ساده است و در اینجا به روش استفاده از آن می پردازیم.

ابتدا ترازوی دیجیتال را با اتصال به برق شهری فعال می کنیم و در صورت امکان در مسیر محافظ برق قرار می دهیم تا نوسان حاصل از برق از بین رود ، پس از اتصال، با استفاده از کلید اصلی on/off، ترازو روشن می شود، سپس مواد را روی سینی ترازو قرار داده تا به صورت اتوماتیک وزن اقلام توزین شود. و در صورتی که مواد توزینی دارای ظرف باشند، ابتدا ظرف روی ترازوی دیجیتال قرار می گیرد و سپس دکمه پارسنگ را فشار دمی دهید و مواد را درون ظرف می ریزید، پس از برداشتن ظرف، ترازو به صورت اتوماتیک در حالت پارسنگ قرار می گیرد، اگر پس از برداشتن ظرف، ترازو دیجیتال منفی شد، با پارسنگ کردن، ترازو به حالت اولیه بر می گردد .

تاریخچه ترازوی ديجيتال

ترازوها از حدود ۵۰۰۰ سال پیش به وجود آمدند. البته ترازوهای اولیه با ترازوهای حال حاضر، شاید زمین تا آسمان فرق داشته باشند. ولی تقریبا وظیفه اصلی همه آنها یکی است. تعیین جرم یا وزن اجسام. امروزه بیشتر ترازوهای موجود در بازار از نوع دیجیتال هستند.

وقتی نام ترازوی دیجیتال می آید نا خود آگاه به یاد عدد و رقم می افتیم. یعنی به جای آهن و وزنه و شاخص، با عدد و رقم، سر و کار داریم. همانطور که در ترازوهای قدیمی که حکمت نامیده می شدند، شاخص یا شاهین حرف اول را می زد، در ترازوی دیجیتال، سنسور و عدد حرف اول را می زند. اصولا و به زبان ساده، نحوه کار ترازوی دیجیتال به این گونه است که یک سنسور حساس، با کمک برد ها و مدارهای الکتریکی جرم اجسام را به صورت عدد به ما نمایش می دهد. 

کاربرد ترازوهای دیجیتال

ترازوهای دیجیتال امروزه کاربردهای مختلفی دارند. از کاربردهای ساده و سنتی گرفته تا کاربردهای مهم و صنعتی.

اگر چه مفهوم وزن یا به عبارت بهتر، جرم از گذشته تا به امروز تغییری نکرده اما وسیله تعيين وزن يا جرم، یا همان ترازو تغییراتی اساسی به خود دیده است. مخصوصا در همین بیست، سی سال اخیر. در واقع ورود ترازوی دیجیتال نوعی انقلاب در صنعت توزین به حساب می آید. امروزه نمایشگرهای کوچک و بزرگ ال سی دی و حتی ال ای دي نصب شده روی ترازوی دیجیتال، در کسری از ثانیه میزان دقیق کالا را نه فقط به گرم، بلکه دهم و صدم و حتی هزارم گرم بر حسب نیاز نمایش می دهند. ترازوهای دیجیتال بنا به نوع استفاده انواع مختلف با قابلیت های مختلف دارند. اما همه آنها یک نکته مشترک دارند. هنوز هم وظیفه اصلی آنها نشان دادن وزن یا به عبارت بهتر جرم است.

قابلیت های ترازوی دیجیتال

قابلیت ترازوهای دیجیتال امروزی متنوع هستند. همانطور که عنوان شد ترازوهای دیجیتال، علاوه بر وظیفه اصلی قابلیت های دیگری هم دارند. قابلیت هایي همچون تولید بارکد، گرفتن پرینت، ذخیره اطلاعات و حتی تهیه لیبل و امکان بسته بندی از جمله امکاناتی است که در ترازوهای دیجیتال امروزی وجود دارد.

می توان گفت ترازوی دیجیتال مانند بسیاری از کالاهای نوظهور دیگر، یک محصول جدید حاصل فناوری است. شاید تنها شباهت ترازوهای دیجیتال امروزی با ترازوهای کفه ای سابق، نقش و وظیفه آنهاست و گرنه نمی توان شباهت دیگری چه از نظر نحوه کار و چه از نظر دقت و حتی شکل ظاهری بین آنها پیدا کرد.

ترازوهای دیجیتال همچنین انواع مختلفی دارد. از نوع خانگی و اشپزخانه آن که برای وزن کردن مواد غذایی یا کاربردهایی این چنینی با مقياس كم به كار می رود، گرفته تا انواع پزشکی  و حتی ویلچری. در خيلي از مواقع، نام هر نوع ترازوی دیجیتال نشان دهنده کار آن است. مثلا نقش و محل استفاده ترازوی دیجیتال اشپزخانه مشخص است. مقدار  کالایی هم که در این ترازوی دیجیتال قابل توزین است معمولا بسیار محدود و حداکثر بستگی به نیاز تا ۲۰ کیلو گرم است. نوع پزشکی آن هم  بیشتر در بیمارستان ها و داروخانه ها به کار  می رود. همچنين نوع آزمایشگاهی ترازوهای دیجیتال بیشتر از نوع گرمی هستند و بیشتر در آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرند.

حتی در باشگاههای ورزشی هم می توانید از ترازوهای دیجیتال باشگاهی استفاده کنید. البته نوعي ترازوهاي ديجيتال صنعتي هم وجود دارد كه بر خلاف ترازوهای دیجیتال فروشگاهی، تنوع زیادی ندارند. مسلما هر چه کاربرد یک وسیله در سطح جامعه بیشتر باشد، تنوع و گوناگونی آن هم بیشتر خواهد بود. ترازوی دیجیتال هم از این قاعده مستثنی نیست. به همین دلیل ترازوهای دیجیتال خانگی و فروشگاهی سهم بیشتری از بازار را نسبت به ترازوهای دیجیتال صنعتی به خود اختصاص داده اند. یکی از ویژگی های اصلی ترازوی دیجیتال راحتی کار با آن است. کافی است با قسمت های مختلف ترازوی دیجیتال و نقش هر کدام آشنا باشید. به همین راحتی. در ترازوی دیجیتال دیگر خبری از وزنه های کوچک و بزرگ و سبک و سنگین نیست. امیدواریم این مقاله توانسته باشد، اطلاعات شما در خصوص ترازوهای دیجیتال را هرچند به مقدار کم، بالا ببرد.

ادامه مطلب ˅
10 / 10
از 13 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()